Először döntsük el, hogy mekkore területen mászkálhat szabadon a nyuszink, csak egy szobában, vagy esetleg az egész lakásban. Véleményem szerint legjobb ha egy szobába van csak kiengedve, konyhát inkább kerüljük, veszélyes lehet számára. Ha van erkélyük az nagyon szuper, tegyük ezt is nyúl-biztossá, főleg a korlát torlaszolására lehet szükség ha túl nagy rés van a fal / padló között, amin kieshet a kis gombócunk. Biztosan nagyon fogja élvezni a friss levegőt :)
Lássuk mi a helyzet idebent!
A vezetékeket mindenképpen pakoljuk el, erre több mód is van:
Az egyik, hogy veszünk kábelcsatornát és abba vezetjük be a kábeleket. Nagyon sokfélét találhatunk ebből (szín, agyag, ragasztható, csavarozható...), sőt még díszlécek alá is rejhetőek.
Olcsóbb megoldás az ha veszünk egy vastag gumicsövet, kettévágjuk és beletuszkoljuk a kábéleket. Ez még albérletben is jó megoldás lehet, ha nem akarjuk saját pénzből átépíteni a lakást (kedves főbérlők nem szeretnek ilyesmire és úgy egyébként semmi másra költeni, tisztelet a kivételnek).
Ha van rá mód, akkor megpróbálhatjuk felpakolni a vezetékeket olyan magasra, hogy a nyuszi ne érje el.
A fa bútorok nagyon csábítóak lehetnek egy kis fogkoptatásra. Persze nem mindegyik fog ízleni a nyuszinknak, de inkább tegyünk róla, hogy egyikre se kapjon rá. Befújhatjuk bútorainkat (főleg a sarkakat érdemes) ún. keserű spray-vel, állatpatikákban kapható. Általában műtét utáni sebet szokták vele befújni, hogy az állatkánk ne harapdálja, nyalogassa a friss sebet. Használhatjuk ezt spray-t a vezetékeknél is.
Olyat is hallottam már, hogy valaki a bútorait levendula olajjal csepegtette be óvatosan, bár ez nekem furcsa, hiszen a nyuszik esznek magából a levendula növényből. De hát próba cseresznye! :)
Vigyázzunk az apró résekre is pl. a szekrény mögött, mert a nyuszink szívesen fog majd betelepedni ezekbe. Inkább torlaszoljuk el valamivel, vagy ne hagyjunk akkora rést ahová befér.
Mindezeken kívül fontos a nyuszkónk nevelése is. Tanítsuk meg neki, hogy ha a NEM szót hallja, azt nem szabad. Talán a legjobb módszer az, ha valami rosszat csinál szóljunk rá és tegyük be a ketrecébe 10-15 percre büntibe, aztán engedjük ki újra. Egy idő után biztosan megérti, hogy ha a tiltott dolgot teszi, visszakerül a ketrecbe.
De ne felejtsük el, nekünk kell vigyázni a nyuszira, ne hagyjuk egyedül a szobában, lakásban szabadon, inkább zárjuk be a ketrecébe erre az időre! Ezért is jó minél nagyobb ketrecet venni neki :)
A nyuszi a felsoroltakon kívül megrághat bármit, pl. szőnyeget, tapétát, papucsot... De ezek inkább az unalom miatt fordulnak elő, hiszen fogkoptatásra ezek nem alkalmasak, túl puhák. Biztosítsünk nyuszink számára minél több (hamar ráun 1-1 dologra, de később újra felfedezi:) ) játékot, fogkoptatót, wc papír gurigát sőt készíthetünk neki kartondobozból várat is :)
3600 Ozd Nemzetőr ut 9 8/2
(Bács Éva, 2015.05.09 16:03)